Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018

Opublikowano: poniedziałek, 05, marzec 2018

1 marca odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku uroczystość została przygotowana przez klasę VII w ramach projektu edukacyjnego. Uczniowie podeszli do zadana bardzo odpowiedzialnie i z dużym zaangażowaniem. Samodzielnie napisali scenariusz, opracowali teksty, wybrali wiersze, muzykę, zadbali o uroczysty strój i przygotowanie sali. Trzeba przyznać, że poradzili sobie znakomicie. Wszyscy oglądali występ się w skupieniu i z ogromnym zainteresowaniem. Oprócz podstawowych informacji na temat Żołnierzy Wyklętych i sytuacji politycznej, w jakiej działali, wysłuchaliśmy także wspomnień najbardziej znanych członków antykomunistycznego podziemia – Rotmistrza Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

28876654 1977130792537098 630499302 o

Ponadto obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przybliżająca sylwetki tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się na sowietyzację kraju i komunistyczną władzę, płacąc za swoją postawę często najwyższą cenę. Recytowane wiersze oraz wykorzystana podczas występu muzyka wprowadzały zebranych w odpowiedni nastrój. Myślę, że w pamięci wielu uczniów i nauczycieli pozostaną słowa, które kończyły uroczystość. Słowa, które skłaniają do refleksji, podkreślają, jak ważna jest pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę: „Walcząc, wytrzymując tortury, ginąc – myśleli o Tobie. Czy ty myślisz o nich?”v