Europejski dzień języków

Opublikowano: poniedziałek, 01, październik 2018

edj 2018 6 20181002 1425343862

26 września to Europejski Dzień Języków. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej i kulturowej.
Owe święto obchodziliśmy również w naszej szkole, bowiem Pani Katarzyna Dalmata wraz z klasą VI przygotowali okolicznościowe wydarzenie, które zaciekawiło i zafascynowało wszystkich uczestników.

Na siódmej godzinie lekcyjnej uczniowie klas IV – Vlll zebrali się w szkolnej świetlicy, aby obejrzeć dwa kilkuminutowe filmy. Pierwszy z nich zaprezentował osoby z poszczególnych krajów, przedstawiających się w swoim ojczystym języku. Natomiast drugi z nich ukazał nam przeprowadzony w humorystyczny sposób eksperyment – do studia zostały zaproszone pary osób z zupełnie innych państw, a nawet kontynentów, których zadaniem było porozumienie się w dwóch różnych językach, których kompletnie nie rozumieją. Jak można się domyślić, ciężko było zrozumieć im siebie nawzajem. Dopiero po pewnym czasie okazało się, że każda z obecnych wówczas osób była dwujęzyczna, a językiem ojczystym każdej z nich, był język polski.

Po krótkim omówieniu materiałów, uczniowie mogli przystąpić do rozwiązywania quizów, które polegały na dopasowaniu zwrotów do języka, w którym one występują. Osoby z największą ilością punktów zostały nagrodzone skromnym upominkiem.

Myślę, że ta niecodzienna lekcja pomogła nam lepiej poznać brzmienie oraz charakterystyczne cechy wymowy i pisowni poszczególnych języków oraz spełniła cele naszego spotkania.

Kinga T.