Pokaz historyczny "Ku niepodległej"

Opublikowano: środa, 17, październik 2018

pok his 11 20181017 1010856251

9 października gościliśmy w naszej szkole Grupę Artystyczną „Rekonstrukto” z pokazem historycznym „Ku niepodległej”, opowiadającym o tym, jak na przestrzeni wielu lat polscy bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.

Aktorzy ubrani w stroje szwoleżerów oraz żołnierzy Legionów Polskich przybliżyli drogę do niepodległości, wspominając powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe oraz I wojnę światową. Opowiedzieli o losach polskiego oręża z okresu Księstwa Warszawskiego oraz sytuacji Polaków pod zaborami. Podkreślili również rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego wpływ na kształtowanie patriotyzmu wśród narodu polskiego.

Podczas pokazu można było przymierzyć żołnierskie i powstańcze mundury, dotknąć broni oraz ekwipunku. Dużą atrakcją okazały się zawody w opatrywaniu rannych przez sanitariuszki i wynoszenie ich na noszach oraz pokaz musztry.

Ta niezwykła lekcja pozwoliła nam przenieść się na moment w przeszłość, sprawiła, że staliśmy się świadkami wydarzeń, o których czytamy w podręcznikach historii.