„Ekipa Chrumasa gotuje”

Opublikowano: czwartek, 27, czerwiec 2019

27 maja 2019r. w Szkole Podstawowej im. F. Lebiedy w Starej Wsi Drugiej odbyły się zajęcia edukacyjne z serii „Ekipa Chrumasa gotuje”. Podczas nich uczniowie klas młodszych poznali zasady zdrowego żywienia w oparciu o scenariusz „Programu dla szkół”.

Dzieci przypomniały sobie budowę piramidy zdrowia oraz zapoznały z kołem żywienia, z których wysnuły wniosek, że najwięcej należy spożywać warzyw i owoców, pić dużo wody, ale najważniejsza w życiu jest aktywność fizyczna. Uczniowie zauważyli, że nabiał jest również wartościowym składnikiem dla organizmu i jego budulcem. Uznały, że należy zjadać mniej mięsa, a także ograniczać spożywanie słodyczy oraz oleju i innych tłuszczy. Dodatkowo zapoznały się z problemem XXI wieku, jakim jest otyłość wśród dzieci oraz poznały sposoby na „Tadka- Niejadka”. Uczniowie z udostępnionych materiałów przygotowali własne piramidy zdrowego odżywiania się, które mogą być wskazówką podczas komponowania codziennych posiłków.

Kolejnym etapem zajęć był film edukacyjny, w którym kucharz Grzegorz Łapanowski przedstawia wartość odżywczą owoców i warzyw, pokazuje jak je wykorzystywać, aby mogły zaistnieć w każdym posiłku.

Ostatnim etapem, ale najciekawszym dla dzieci okazały się warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie, pracując w grupach, robili wiosenne kanapki z twarożkiem i warzywami, a także rzeżuchą i szczypiorkiem- wyhodowanymi w szkolnym kąciku przyrodniczym. Zaangażowanie było tak wielkie, że powstało dwanaście „talerzy zdrowia”, których zawartość zjedli wspólnie wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Było smacznie, zdrowo i kolorowo, a najbardziej cennym podsumowaniem dnia okazały się słowa uczniów, którzy stwierdzili, że to jeden z lepszych dni spędzonych w szkole.

Wychowawczynie klas młodszych.