Mistrzowie Ortografii

Opublikowano: poniedziałek, 29, kwiecień 2024

mistrzortografii1

Zasady polskiej ortografii i interpunkcji nie należą do prostych. Trudno jest je wszystkie opanować, zwłaszcza że wśród licznych reguł jest sporo wyjątków. Uczniowie czterech podstawówek z terenu naszej gminy postanowili sprawdzić swoje umiejętności językowe i przystąpili do II Międzyszkolnego Dyktanda organizowanego przez naszą szkołę.

O tytuł Gminnego Mistrza Ortografii 2024 walczyło 29 uczniów z klas VI-VIII. Konkurs odbył się 20 marca, a tekst dyktanda został starannie wybrany, aby wprowadzić uczestników w klimat rozpoczynającej się właśnie wiosny. Oto jego fragment: „Trawa zazieleniła się, a pąki kwiatów rozwinęły. Nawet nieśmiała zazwyczaj hortensja zwróciła swe jasnoróżowe płatki ku słońcu. Ptaki ćwierkały radośnie, skakały po gałązkach drzew niczym pląsające primabaleriny, pszczoły brzęczały wesoło, zapylały kwiaty i zbierały nektar na miód, a w oddali słychać było delikatny szum Wisły”.

Już te trzy zdania pokazują, że dyktando nie należało do najłatwiejszych. Mimo to jury nagrodziło aż sześcioro uczestników. Doskonale poradzili sobie oni ze wszystkimi pułapkami językowymi. Nie mieli problemów z poprawnym zapisaniem takich słów jak: hortensja, nieopodal, hasać czy Aleje Warszawskie. Udowodnili, że polska ortografia i interpunkcja nie ma dla nich tajemnic.

Laureatami II Międzyszkolnego Dyktanda zostali:

  1. Eliza Florek – Gminny Mistrz Ortografii 

Szkoła Podstawowa im. Z. Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

  1. Wiktoria Skoczylas – I Wicemistrz Ortografii

Szkoła Podstawowa im. K. Koźmiana w Bychawce

  1. Kamil Makuła – II Wicemistrz Ortografii

Szkoła Podstawowa im. Z. Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

Wyróżnienia otrzymali:

  1. Maria Babula – Szkoła Podstawowa im. F. Lebiedy w Starej Wsi Drugiej
  2. Maria Powęzka – Szkoła Podstawowa im. Z. Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej
  3. Mateusz Kowalczyk - Szkoła Podstawowa im. F. Lebiedy w Starej Wsi Drugiej

Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem burmistrza Bychawy. Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu, które miało miejsce w Sali konferencyjnej, Pan Janusz Urban osobiście wręczył dyplomy i nagrody laureatom oraz wyróżnionym uczniom.

Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom dziękujemy za przystąpienie do konkursu, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji