„Spotkanie wielkanocne z rodzicami”

Opublikowano: wtorek, 26, marzec 2024

wielkanoc24 3

22 marca 2024 w naszym oddziale przedszkolnym odbyło się wielkanocne spotkanie dzieci i rodziców na które zapraszane były także młodsze dzieci, które w przyszłości będą chciały uczęszczać do naszej szkoły.

Podczas spotkania nasze przedszkolaki wcielając się w kurczaczki i pisanki wystawiły świąteczne przedstawienie dla rodziców, które zostało nagrodzone gromkimi brawami. Następnie, dzieci bawiły się z rodzicami, wykonywały zadania, które rodzice im sprawdzali. Po tej wspólnej zabawie, wszyscy zabrali się do wicia palm. W wyniku wielkiego zaangażowania dzieci i rodziców, powstały piękne palmy, którymi dzieci mogą udekorować swoje domy. Podczas całego spotkania, panowała radosna, świąteczna atmosfera. Dziękujemy rodzicom za liczne przybycie.

Czytaj więcej: „Spotkanie wielkanocne z rodzicami”

Manifest profilaktyczny

Opublikowano: czwartek, 21, marzec 2024

manifest2

W dniu 27 lutego uczniowie klas I – III uczestniczyli w manifeście profilaktycznym, który był hucznym zakończeniem realizacji projektu ph. „Świat realny jest genialny- zasady bezpiecznego korzystania z internetu”. Na zajęciach dzieci poznały podstawowe zasady właściwego wykorzystania internetu, uczestniczyły w lekcji interaktywnej „Klikam z głową”, nauczyły się śpiewać piosenkę nawiązującą do tematu projektu. Pracując w grupach zadaniowych wymyślały hasła dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci, a następnie umieściły je na tablicach. Bilbordy zostały wykorzystane podczas przemarszu wzdłuż ulicy w Starej Wsi Drugiej. Uczestnicy zaprezentowali społeczności lokalnej efekty swojej pracy.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat zagrożeń czyhających w sieci, a także przekazali te informacje mieszkańcom swojej miejscowości.

Czytaj więcej: Manifest profilaktyczny

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: czwartek, 14, marzec 2024

W tym dniu nasza szkoła już po raz trzeci wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Tropem Wilczym”, która zakłada organizację biegu na dystansie 1963 m. Jest to symboliczne nawiązanie do 1963 roku, kiedy zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych. Obchody tego święta rozpoczęliśmy od krótkiego spotkania w świetlicy, gdzie uczniowie obejrzeli animację na temat bohaterów antykomunistycznego podziemia, poznali ich sylwetki oraz motywy postępowania. Następnie wzięliśmy flagi, portrety żołnierzy niezłomnych  i przy dźwiękach patriotycznej muzyki wyruszyliśmy w drogę. Ze względu na bezpieczeństwo uczniów większość dystansu pokonaliśmy marszem. Bieg odbył się na jednym z odcinków wyznaczonej trasy. W akcji wzięli udział uczniowie klas IV – VIII, a zwycięzcami biegu zostali: Mirosław Lech, Bartłomiej Boguń i Marcel Bryk.

Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Opublikowano: czwartek, 14, marzec 2024

djo2

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ma służyć promocji języka, a jego przesłaniem jest ochrona języków ojczystych.

Nasza szkoła, jak każdego roku, upamiętniła ten dzień. Na lekcjach języka polskiego, zajęciach z wychowawcą oraz szkolnych korytarzach uczniowie klas starszych brali udział w grach i zabawach językowych. Były to m.in. łamańce językowe, które dało się odczytać tylko za pomocą lusterek, memory oraz wykreślanka wyrazowa. Te dwie ostatnie gry są podsumowaniem innowacji pedagogicznej „Słówko tygodnia”, przeprowadzanej od początku roku szkolnego. To działanie obejmuje klasy IV -VI, a ma na celu rozwijanie słownictwa, ćwiczenie poprawności ortograficznej, poznawanie wyrażeń synonimicznych i antonimicznych, aby urozmaicać wypowiedzi pisemne, ustne oraz poznawać bogactwo naszego języka.

Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, aby utrwalić poznawane co tydzień słowa, a także „pochwalić się” ich znajomością. Dotąd uczniowie poznali m.in. słowa: bynajmniej, ambiwalentny, asertywność, melancholia i wiele innych interesujących wyrazów, których użycie nie zawsze bywa takie oczywiste.

Święto upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Było okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu. Uczniowie natomiast uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem, symbolem narodowym i zawsze należy go pielęgnować.

Czytaj więcej: Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Projekt "Rozwiń skrzydła"

Opublikowano: wtorek, 05, marzec 2024

„Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Bychawa”. Dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Dofinansowanie Projektu w ramach Działania 10.3 Kształcenie ogólne Priorytetu X Lepsza edukacja Programy Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Numer Projektu: FELU.10.03-IZ.00-0223/23-00

Nazwa Projektu: „Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Bychawa”

Wartość Projektu: 749 059,35 zł

W tym dofinansowanie ze środków europejskich: 636 700,45 zł

Cel: Celem projektu w Szkole Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce, Szkole Podstawowej im. Franciszka Lebiedy w Starej Wsi Drugiej i Szkole Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej jest wyrównanie dostępu do dobrej jakości kształcenia włączającego przez:
a) Dostosowanie szkół i realizowanego nauczania do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów;
b) Organizację i realizację zajęć dodatkowych rozwijających kompetencje i umiejętności uczniów;
c) Rozwój umiejętności uczniów poprzez wsparcie potencjału dydaktycznego szkoły;
d) Doradztwo edukacyjno-zawodowe pomoc psychologiczno-pedagogiczną;
e) Szkolenia dla nauczycieli.

Grupą docelową są uczniowie i nauczyciele ze szkół: Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce, Szkoła Podstawowa im. Franciszka Lebiedy w Starej Wsi Drugiej i Szkoła Podstawowa im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej
– 84 uczniów rozwinie kompetencje, umiejętności i zainteresowania w ramach zajęć dodatkowych;
– 10 nauczycieli weźmie udział w doskonaleniu zawodowym.

Działania w ramach projektu:
a) Zajęcia pozalekcyjne rozwijające kompetencje, umiejętności i zainteresowania uczniów;

b) Półkolonie naukowe, na których uczestnicy samodzielnie wykonają doświadczenia, zgłębiając jednocześnie wiedzę z wielu dziedzin nauk ścisłych i zielonej transformacji,
c) Festiwale naukowe, których celem jest rozwój kompetencji z obszaru nauk przyrodniczych i zainteresowanie nauką;
d) Zajęcia wyjazdowe do miejsc związanych z naukami ścisłymi i przyrodą;
e) Doradztwo edukacyjno-zawodowe;
f) Doskonalenie zawodowe nauczycieli, w postaci szkoleń w tym z wykorzystania innowacji w nauczaniu;
g) Doposażenie szkół w sprzęt i pomoce służące rozwojowi umiejętności uczniów.